21 maja Dzień Kosmosu

Dwudziestego pierwszego maja każdego roku przypada wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim. Świętujemy wtedy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie osiągniętej wiedzy wśród innych ludzi. Pomysłodawcą, który zapoczątkował świętowanie akurat tego dnia jest amerykańska firma Lockheed Martin, która od wielu lat współpracuje z NASA

NASA udostępniła w sieci darmową kolekcję filmów, podcastów, e-booków oraz materiałów wirtualnej rzeczywistości. Tym samym użytkownicy będą mogli spojrzeć na Ziemię z perspektywy teleskopu Hubble’a, udać się na kosmiczny spacer, a także usiąść w fotelu pilota statku powietrznego NASA.

– Wiemy, że ludzie na całym świecie, a zwłaszcza studenci, szukają sposobów na wyjście z domu… bez wychodzenia z domu – mówi Bettina Incan, pracowniczka amerykańskiej agencji kosmicznej. – NASA ma sposób, aby prowadzić obserwacje nieba, a nawet zobaczyć siebie w kosmosie, robiąc to z zachowaniem wszystkich reguł bezpieczeństwa – mówi.

Twórcy projektu „NASA at home” podkreślają, że w udostępnionej bazie danych znajdą się materiały edukacyjne i rozrywkowe na różnym poziomie – od konspektów lekcji dla dzieci, przez wirtualne spacery, po niesamowite zdjęcia pokazujące, jak eksploracja kosmosu popchnęła rozwój nauki. Oferta skierowana jest nie tylko dla laików. Również naukowcy mogą odwiedzić stronę „NASA at home” i wziąć aktywny udział w toczących się badaniach – na przykład w poszukiwaniach brązowych karłów i planet.