Nowości z ekologii

Jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 jest edukacja ekologiczna, której celem jest rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne, ponieważ

kryzys ekologiczny, niestety, stał się faktem. Klęski żywiołowe, ciężkie choroby coraz młodszych ludzi, zanieczyszczona woda, jedzenie, powietrze, gatunki flory i fauny na skraju wyginięcia – to katastrofalne skutki rozwoju cywilizacji.

Przekazywanie wiedzy na temat ekologii i uświadamianie dzieci powinno rozpoczynać się jak najwcześniej i uczyć dzieci wrażliwości i odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest Ziemia.

Oto kilka nowości z naszych zakupów. Zapraszamy do wypożyczeń!

123 superciekawe fakty o klimacie - Masters Mathilda Doskonała encyklopedia ciekawostek na temat środowiska i klimatu.Czy wiesz, że:
+ co minutę znika obszar lasu wielkości 17 boisk piłkarskich?
+ woda, którą pijesz, być może znajdowała się kiedyś
w lodowcu?
+ w twojej paście do zębów, szamponie i swetrze znajduje się plastik?
Odkryj mnóstwo rzeczy o świecie, w którym żyjesz,
i dowiedz się, jak uczynić go lepszym.
Nie zapomnij zgasić światła, kiedy skończysz czytać!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
zamów: K3 29104
Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią - Janiszewski Boguś


Książka z serii „To, o czym dorośli Ci nie mówią” porusza zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym.
Opowieść rozpoczyna się od objaśnienia, skąd się wzięło życie i czego życie potrzebuje do życia. Dowiadujemy się, skąd się bierze tlen, a skąd dwutlenek węgla; co to jest atmosfera, co się aktualnie z nią dzieje oraz czy człowiek zawsze tak mieszał w naturze.
Poznajemy sposoby, w jaki pozyskuje się energię (węgiel, ropa), oraz skutki zwiększenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Przeczytamy o nowych pomysłach na produkcję energii i o tym, które z nich dają efekty. Sprawdzimy także, co z kryzysem robią państwa i organizacje międzynarodowe, a co może zrobić każdy z nas.
zamów: K3 29072

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu - Ter Horst MarcP
Przeczytacie o wczesnej historii klimatu i o tym, co wykończyło dinozaury, o epokach lodowcowych, wulkanach i plamach na Słońcu, a także o maszynach parowych, krowich bąkach, najsłodszym zwierzaku na świecie, znikających wyspach oraz o lataniu na tłuszczu do smażenia frytek czy owadzich burgerach. Odkryjecie, skąd się wziął pierwszy deszcz, jak powstały Wielka Rafa Koralowa i wyżłobienia w górskich stokach, dlaczego ropa naftowa jest gęsta, a benzyna rzadka, dlaczego biegun północny topi się szybciej niż południowy, jak meteorolodzy powinni ratować czekoladę, jakie ślady pozostawia po sobie truskawka, co elektrownie widzą w naszych śmieciach, a także o wielu innych niezwykle ciekawych sprawach związanych z klimatem.
Marc ter Horst – holenderski autor książek popularnonaukowych dla dzieci, a także najróżniejszych tekstów edukacyjnych. Studiował literaturę, ale wkrótce zainteresował się geologią, astronomią i ewolucją. Odkrył w sobie talent wyjaśniania trudnych spraw w kilku słowach i postanowił zrobić z niego pożytek. Od 2014 roku wydał pięć książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków i otrzymały ważne nagrody.
zamów: K3 29087

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu - Mańczak Julita, Małecki Jakub
Jedyny taki reportaż o lodzie i zmianie klimatu, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych.
Dr Jakub Małecki, glacjolog pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor bloga Glacjoblogia, podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z publicystką Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.
Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od  niektórych szczytów. Jakie znaczenie dla ludzi mają lodowce w Karakorum, kosmiczny lód, wulkany na drugim końcu świata? Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy.
Nasza przyszłość zapisana jest w lodzie.
K3 28799
 
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Propozycje dla najmłodszych:)

Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami? - Głowińska Anita
 
Kolejna opowieść o przygodach rezolutnej kotki. Kicia Kocia z babcią przygotowują deser, a potem sprzątają. Śmieci w zależności od rodzaju powinny trafić do odpowiednich kubłów. Kicia Kocia dobrze wie, jakie ważne dla ludzi i zwierząt jest segregowanie śmieci.
zamów: K3 29132
 
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Segreguję śmieci. Przygody Fenka - Gruca Magdalena+
Dzięki tej książeczce Twoje dziecko:
+ pozna kolory pojemników na śmieci oraz dowie się jakie przedmioty do nich wrzucamy;
+ przekona się, jak ważna jest segregacja śmieci;
nauczy się, że można zrobić „coś z niczego”;
+ będzie kształtować w sobie postawy odpowiedzialności za środowisko.
„Przygody Fenka” to książeczki skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym. Ich wyjątkowość polega na tym, że wspólne czytanie to dopiero początek. To bajki, które inspirują do dalszej aktywności. Dzięki całej gamie materiałów dodatkowych można wykorzystać je na wiele sposobów i w ten sposób rozwijać u dzieci nowe umiejętności. Nie zawierają przemocy, wyznaczają wyraźną granicę między dobrem i złem, podkreślają wartości takie jak: rodzina, przyjaźń, zaufanie. Pomagają kształtować odpowiedzialność i empatię.
„Przygody Fenka” to książeczki, które powstały z zamiłowania do pracy z dziećmi. Z czystym sumieniem możemy polecić je wszystkim rodzicom, dziadkom, nauczycielom, opiekunom.
zamów: K3 29142
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Śmieci - Raidt Gerda
Ludzie pozostawiają po sobie przeogromną ilość śmieci! Możemy je znaleźć nie tylko na wysypiskach czy w spalarniach, ale i w lasach, w oceanach, w kosmosie, na Księżycu, a nawet na Marsie! Czy wiecie, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? W dawnych czasach nie wszystko trafiało do kosza, a większość odpadków udawało się przetworzyć. Jak więc obecnie ograniczyć ilość produkowanych śmieci? I czy recykling rozwiąże problem ich nadmiernej ilości? A może da się prowadzić życie całkowicie bezśmieciowe (zero waste)? Z tej książki dowiecie się nie tylko wszystkiego o śmieciach, ale też odkryjecie, jak skutecznie walczyć z ich nadmiarem, tak by uchronić naszą Ziemię przed ekologiczną katastrofą!
Książka otrzymała tytuł MĄDREJ KSIĄŻKI ROKU 2019 (nagroda przyznawana przez Uniwersytet Jagielloński oraz portal Mądre Książki)
zamów: K3 29005
Powyższy opis pochodzi od wydawcy